Trakyadan | Haber - Batı Trakya, Yunanistan, Gümülcine, İskeçe

Switch to desktop

Rodop ilinde 11 köye tütün sulama projesi

tutun sirik

Rodop ilinde tütün üretimini arttırmak amacıyla 11 yerleşim birimini kapsayan tütün sulama projesinin hayata geçirilmesi bekleniyor.

Trakya Tütün Üreticileri Kooperatifi, Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkanlığı ve Philip Morris ve Japan Tobacco International şirketlerle bahse konu projeyi hayata geçirmeyi istiyor. Paratiritis gazetesindeki habere göre Kooperatif Başkanı Esat Hüseyin Rodop ilindeki bütün tütün tarlalarının sulanabilmesi için 11 yerleşim birimini kapsayan bir araştırma yaptıklarını ifade ediyor.

2014 yılından itibaren gerek Phlip Morris gerekse de Eyalet Başkanlığı ve ilgili bölgelerin belediye başkanlarıyla konuyu görüştüklerini ifade eden Esat Hüseyin, üç yıl içerisinde bu projenin hayata geçirileceğini umut ediyorlar.

Projenin hayat bulması durumunda ise şimdilerde 6-7 milyon kilo olan yıllık tütün üretiminin 2 milyon kilo artarak 8-9 milyon kiloya çıkacağı tahmin ediliyor.

Projede Dimokritos Üniversitesinin de yer alması beklenirken, Eyalet Başkanı Hristos Metios’un da projeye 200-300 bin euro katkı sağlama sözü verdiği ifade ediliyor. Daha öncesinde ise Philip Morris bu konuyla ilgili olarak Eyalet Başkanlığına 100 bin euro vermişti.

Sulama projesinin hayata geçirileceği köyler ise Evrenköy (Evrenos), Payamlar (Plagia), Işıklar (İpio), Omurluköy (Omiriko), Yabacıklı (İampoli), Kalfa (Kalhas), Tuzçuköy (Kikidio), Büyük Müsellim (Mega Pisto), Susurköy (Sosti) ve Kozlardere (Linos) olacak. - Kaynak: azınlıkça

yukarı çık

Trakyadan Haber © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. Azınlıkça

Top Desktop version