Trakyadan | Haber - Batı Trakya, Yunanistan, Gümülcine, İskeçe

Switch to desktop

Batı Trakya’da zeytin hasadına az kaldı! Bu yıl verimli geçecek

zeytinyagi

Bu yıl Batı Trakya’daki zeytin üreticileri açısından oldukça verimli bir yıl olacağa benziyor.

Yunanistan 160 milyondan fazla zeytin ağacı ile dünyada zeytin üretiminden 3’üncü sırada yer alıyor. Zeytin üretiminin bu yıl iyi gitmesi üreticinin de yüzünü güldürüyor.

Miri’den (Makri) tecrübeli zeytin üreticisi Fehim bey “Şu ana kadar zeytinlerde hiçbir hastalık görülmedi. Her şey bu yılın oldukça iyi geçeceğine işaret ediyor” diyor.

Bu yılki ağaçların fazlasıyla zeytin yüklü olduğunu dile getiren zeytin üreticisi her zaman için hastalık endişesi olduğunu dile getirdi.

Kuraklık ve uzun süre yağmayan yağmur bu yıl zeytin üretimini pek etkilemedi. Maronya’dan Miri’ye kadar ağaçlar zeytin dolu. Bazı yerlerde ise üretim daha kısıtlı. Fehim bey “Allah ne derse o olacak, sonunda belli olacak. Zeytinler ambara girmedikçe bir şey söylemek kolay değil. Yerel zeytin cinsi üreticiye on iki farklı yemek sunuyor. Halkidki ve Thassos (Taşöz) zeytini ise sadece bir tür yemek sunuyor. 20-22 Ekim tarihlerinde ilk zeytinler pres makinelerine gönderilecek. İlk taze zeytinyağı da o zaman çıkacak” ifadeleriyle ERT Komotini radyosundaki röportajında sabırsızlığını gizleyemiyor.

yukarı çık

Trakyadan Haber © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. Azınlıkça

Top Desktop version