Trakyadan | Haber - Batı Trakya, Yunanistan, Gümülcine, İskeçe

Switch to desktop

Musacık köyünden Ahmet: Biz bölgeyi terk edecek en son kişileriz. Çabalıyoruz, dayanıyoruz!

ahmet musacik1

Batı Trakya’da Rodop ilinin dağlık kolundaki Musacık (Mirtiski) köyü sakinlerinden Ahmet Halil Başı dert yandı.

ERT Komotini Devlet Radyosuna konuşan Ahmet Halil Başı tütüncülükle uğraştığını ifade ederken “Tütün üreten bir aile yılda 5.000 euro ile nasıl yaşar? Hayvancılık ve küçük çaplı patates üretimi de aile gelirine somut katkı sağlayamıyor. Köylüler kendi başlarına patates üretip satmaya çalışıyorlar” diye konuşuyor.

Bölgedeki aromatik bitki yetiştiriciliği çabalarının sonuç vermediğini anlatan Musacıklı Ahmet “Doğru örgütlenme yoktu ve buna cesaret edenler de kısa sürede aromatik bitki üretimini terk etti” ifadelerini kullandı.

Son dönemde Kozdere (Drania) gibi köylerde üzüm yetiştiriciliği ile uğraşıldığını anlatan genç çiftçi “Yaptığım sohbetlerde üzüm üreticilerinin de memnun olmadığını öğreniyorum. İlk başta 20 kişiyken bugün için bu işle uğraşanlar 2-3’e düşmüş. Onlar da kendileri üretip kendileri satıyor” diyor.

Göçün bölgeye büyük darbe vurduğunu anlatan Ahmet Halil Başı, gençlerin daha iyi bir gelecek için Hollanda ve Almanya’nın yolunu tuttuğunu anlatarak “Zorlu işlerde çalışıyorlar. Gemilere, seralara gidiyorlar. Orada hayatlarını sürdürmek amacıyla çalışıyorlar, çünkü geri dönerlerse tercihlerinin kısıtlı olacağını biliyorlar. Ne yapsınlar ki? Tütüncülükle ve hayvancılıkla mı uğraşsınlar?” diye sormadan ihmal edemiyor.

Kendisi ve ailesi hakkında ise Musacıklı Ahmet son noktayı şöyle koyuyor: “Biz bölgeyi terk edecek en son kişileriz. Çabalıyoruz, dayanıyoruz ve buralardan giden son kişiler olacağız”.

yukarı çık

Trakyadan Haber © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. Azınlıkça

Top Desktop version