Trakyadan | Haber - Batı Trakya, Yunanistan, Gümülcine, İskeçe

Switch to desktop

Kozdereli üzüm üreticilerinin sayısı her yıl azalıyor!

uzum kozdere

Batı Trakya’da Rodop ilinin dağlık bölgelerindeki Kozdere’de (Drania) Ekim ayında Crimson cinsi üzüm yetişiyor.

Bir başka deyişle bu ay üzüm üreticilerinin ve üzüm severlerin ayı.

Kozdereli üzüm üreticisi Nazif Karamemet ERA Komotini devlet radyosuna yaptığı açıklamada üzüm yetiştiriciliğiyle yaklaşık 10 yıldır uğraştığını dile getiriyor. “Kriz nedeniyle ayakta kalmaya çalışıyoruz” diyen Nazif “Kriz yüzünden sadece üzüm üreticiliği yeterli olmuyor, başka uğraşlar da gerek” diye ekliyor.

Sonbaharda don ve soğuk havalar üzüm üreticilerinin en büyük düşmanı. Kozdereli genç üzüm üreticisi de bu duruma dikkat çekerek “Üretimimizi mahvedebiliyor. Bazı yıllar ise havalar çok erkenden soğuduğu için üzümlerimiz satışa sunulmadan mahvoluyor” ifadelerini kullanıyor.

Nazif bu yılki üretimin ise nicelik açısından düşük ancak kalite açısından yüksek olduğunu kaydediyor.

Üzümleri kiloyla satmaya çalıştıklarını anlatan Nazif Karamemet “Kozdere’de 2-3 üzüm üreticisi kaldık. İş zor. Diğerleri bu işle uğraşmayı bıraktı. Bir aile sadece bu işten geçinemez. Tütün ve hayvancılıkla da uğraşmak zorunda” şeklinde durumu özetliyor.

Akşamları üzümlerini toplayan sabahları da sokak sokak dolaşıp satmaya çalışan Kozdereli üzüm üreticisi “Eskiden 3-4 kilo üzüm satın alanlar artık bir kilo ile yetiniyor. Tüccarlar ise ürünleri bedavaya almak istiyor. Bana kilosunu 1,5 euro’nun altında satmak kurtarmıyor” ifadelerini kullanıyor.

yukarı çık

Trakyadan Haber © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. Azınlıkça

Top Desktop version